Eğitime ‘Virüs’ Engeli

Eğitime Virüs Engeli

 

Corona virüsün Türkiye’de görülmesinin ardından alınan ilk tedbirlerden biri okulların tatil edilmesi oldu. Virüsün yayılmasını önlemek amacıyla eğitime bir süreliğine ara verildi. Akabinde, uzaktan eğitim programı gündeme geldi ve Corona virüs önlemleri kapsamında öğrencilere uzaktan eğitim programı uygulandı.

 

“Okullar ne zaman açılacak? Uzaktan eğitim süreci uzayacak mı?” sorularının cevabı merak edilirken Koronavirüs Bilim Kurulu ile birlikte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk eğitim gündemiyle toplandı. Ankara’da ‘eğitim’ konulu gerçekleşen Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısında alınan ortaklaşa karar ile, Türkiye’de Corona virüs salgını sonrası başlayan uzaktan eğitimin 30 Nisan’a kadar devam edeceği açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da toplantıya, video konferans ile katılarak bilgi aldı.

 

“Önceliğimiz çocukların sağlığı.” diyen Milli Eğitim Bakanı Selçuk, uzaktan eğitim sürecinin uzatılması ile salgınla mücadele noktasında gösterdikleri hassasiyeti ortaya koydu. Üniversite sınavlarına YÖK ve ÖSYM’nin karar vereceğine de değinen Bakan Selçuk, liselere giriş sınavı LGS’nin ertelenip ertelenmeyeceği belli olmasa da, sınava ilişkin tedbire ve her türlü senaryoya hazır olduklarını belirtti.

 

Corona virüs salgını ile etkin bir mücadele için uzaktan eğitim programıyla alınan tedbirin isabetli bir karar olduğu aşikar. Corona virüsü nedeniyle okullara verilen aranın uzatılması, hızla yayılarak tüm dünyayı tehdit eden bir salgına dair doğru hareket ederek muvaffak olmamızı sağladı.

 

Corona virüse karşı alınan tedbirler doğrultusunda, okulların 30 Nisan’a kadar tatil edilmesi ile eğitimin gelecek haritası da çizilmiş oldu. Karara bağlanan bu tedbir ile uzaktan eğitim süreci ve okulların açılma tarihi şimdilik netleşti.

 

Uzaktan eğitim programı ve sınavlara ilişkin velilerin ve öğrencilerin kafalarındaki soru işaretleri artsa da, Koronavirüs Bilim Kurulu’nun önerisiyle evde eğitim sürecinin uzatılması kararı, çocukların sağlığının korunması açısından önem arz etmekte.

 

Dünyayı etkisi altına alan salgının doğurduğu muhtemel etkilere rağmen

 

Corona virüse rağmen

 

Eğitim şart!

 

 

 

Gözde DOLAYMAN ERŞAN