Virüs Yasak Dİnleyecek mi ?

 

Virüs yasak dinleyecek mi?

 

Türkiye, Koronavirüsle mücadeleyi kararlılıkla sürdürüyor. Dünyada virüsün etkisinin ve yayılma hızının korkutucu düzeyde artması neticesinde ülkemizde tedbirler artırıldı. Salgının daha başındayken trafik ve sokak hareketliliğini önleme noktasında devlet tarafından kritik tedbirler alındı. Salgının yoğun olarak görüldüğü şehirlerde, koronavirüsün yayılma hızını yavaşlatmak amacıyla yeni yasaklar devreye girdi.

 

Virüsün ülkemizde yayılmasının önüne geçmek için şehirlerarası trafik hareketliliğinde kısıtlamaya gidildi. 30 Büyükşehir ve Zonguldak’a 15 gün boyunca giriş çıkışlar yasaklandı. Böylelikle, Koronavirüs endişesi taşıyan vatandaşların virüs riski yoğun şehirlerden diğer şehirlere geçişleri engellenerek Koronavirüsün Anadolu’ya yayılmasının önüne geçilmiş oldu.

 

65 yaş üstüne gelen sokağa çıkma yasağı sonrası 20 yaş altı için de sokak yasaklandı. 1 Ocak 2000 doğumlulardan sonrası için getirilen yasak ile gençlerin hareketliliği kısıtlanarak vaka artış hızının düşürülmesi amaçlanıyor. Özellikle pazar ve marketlerde maske takılması zorunlu hale getirilirken 3 adım mesafe kuralına uymayanlara da ceza verileceği belirtildi.

 

Virüse karşı alınan tedbirler kapsamında getirilen yasaklar ve kısıtlamalar, salgının ülkemizde en az hasarla atlatılması için devletin gösterdiği gayreti ve hassasiyeti gözler önüne seriyor.

 

Yasaklara uyulacak mı?, Cezalar caydırıcı olacak mı?.. Orası meçhul.

 

Sen iyisi mi evde kal,

 

Sağlıcakla kal!

 

 

Gözde DOLAYMAN ERŞAN